Vyplatí se investorům časovat trh?

Načasování je důležité, ale pravidelnost a chladná hlava bez vypjatých emocí ve světě investic válcují spekulativní strategie.

Pokud jde o úspěšné investování, je to opravdu spíše o době strávené na trhu a méně o správném načasování. Načasování trhu spočívá v nákupu a prodeji investice v určitých okamžicích a v naději, že vám tyto kroky přinesou lepší investiční výnosy než trvalé zainvestování, což je podobné, jako kdybyste se snažili předpovídat počasí.

O správné načasování investoři usilují od nepaměti a vznikají různé teorie, jak „porazit“ trh. Nikdo nedokáže přesně předpovědět budoucí cenu akcií, ale to mnohým nebrání v tom, aby se o to pokoušeli. Investoři, kteří obchodují nejčastěji, by však měli zbystřit. Dosahují totiž zpravidla nejhorších obchodních výsledků, varují profesoři z kalifornské univerzity Brad Barber a Terrance Odean. Proč? Nejčastěji je to tím, že minou nejlepší dny na trzích.

Sprint akcií během jednoho dne

Za nejlepší dny na trzích jsou označovány dny, kdy akciové trhy vzrostou o nejvyšší procentuální podíl za určité období. Zpravidla přichází po těch nejhorších dnech, tedy po velkých procentuálních ztrátách, jak ukázala historie akciových trhů. Například 29. 10. 2008 dosáhl fond ČSOB Akciový během jednoho dne výnosu 11,3 %. Pokud prodáte investici v poklesu, abyste ochránili své portfolio před případnými ztrátami, pravděpodobně nestihnete naskočit zpátky a přijdete o následný rychlý růst, který je většinou součástí fáze, kdy se trh zotavuje z propadů. Nabízí se řešení investovat pravidelně, nevystupovat z trhu a na sledování investice raději zapomenout.

V rámci naší analýzy jsme se podívali na nejlepší dny podílového fondu ČSOB Akciový za jeho celou historii od vzniku v roce 2003. Nejlepší dny tohoto fondu byly po největších propadech v roce 2008 a v roce 2020. Z grafu níže můžete vidět celkový výnos od vzniku fondu do současnosti ve výši 164 % za předpokladu, že by investor investici neodprodal. V případě, že by se investor snažil časovat trh a nevyužil by pouze pět nejlepších obchodních dnů, byl by jeho výnos horší o více než polovinu. To je už výrazný neúspěch z pohledu dlouhodobé investice. Pokud by investor nezažil pouze patnáct nejlepších dní, jeho aktuální výsledek by byl dokonce záporný.

Graf - Časování trhu nedáva smysl

Zdroj: ČSOB AM, Bloomberg

Na závěr připomínáme osvědčené

V průběhu let přicházejí a odcházejí různé negativní události, které vyvolávají v investorech strach. Nejlepší recept na každé tržní kolísání je zachovat chladnou hlavu a dodržet svůj investiční horizont. Na strach a emoce je nejlepší vyzrát pravidelnou investicí, popřípadě rozkladem větších jednorázových investic v čase, a využít tak slev, které trhy občas nabízejí – to funguje lépe než jakákoli spekulace.

Z těžké situace se jednou dostaneme a až bude za námi, bude už pozdě na to, naskočit do rozjetého vlaku, protože trh už bude mít za sebou určitý růst a my tak promeškáme nejlepší dny a příležitost levněji nakoupit. Samozřejmě investice vždy s sebou nesou riziko. Přesto historie ukazuje, že v dlouhodobém horizontu jsou investoři vítězové.