Firmy, na které si koronavirus nepřišel – Grandhotel Pupp

Náročné období pandemie koronaviru, které stále ještě prožíváme, velmi dramaticky zasáhlo i ekonomickou sféru, zejména podnikatele. Ti se musí o udržení své firmy poprat, ukázat svou flexibilitu, schopnost improvizovat, najít svá originální řešení. Každý má svůj recept, a proto jsme naše klienty a partnery požádali, aby se o své zkušenosti podělili. V následujících měsících vám budeme přinášet jejich příběhy.

Grandhotel Pupp slaví letos 320 let od založení

Dominanta Karlových Varů už víc než tři století ubytovává hosty z celého světa. V hotelu přespávali skladatelé Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin či Antonín Dvořák, ale i Napoleon Bonaparte, Franz Josef I. nebo Marie Terezie. V současnosti je hotel nevyhnutelně spjatý s karlovarským filmovým festivalem a hostí množství hollywoodských hvězd.

Navzdory pandemii a několikaměsíčnímu uzavření si legendární hotel udržel všechny kmenové zaměstnance a stihl dokončit i zásadní rekonstrukci, která mu vrací jeho prvorepublikový šarm. „Doba covidová prověřila i nás a nebýt silného finanční zázemí, bylo by to pro nás daleko těžší. Vládních covidových programů jsme sice využívali, ale samozřejmě to na pokrytí všech fixních nákladů zdaleka nestačilo,“ říká generální ředitel Grandhotelu Pupp Jindřich Krausz.

Proměnou prošly vnitřní prostory Grandhotelu Pupp a změny jsou patrné i venku. Jindřich Krausz má totiž jasnou vizi: navrátit hotelu jeho prvorepublikového ducha a eleganci. „Nevymýšleli jsme nic nového, většinou jsme jen funkčnost a design konkrétních prostor vraceli do jejich původního stavu,“ popisuje. Rozsáhlou rekonstrukcí už prošly všechny společné hotelové prostory včetně hlavní recepce a změn se dočkají i samotné pokoje. Těch má hotel o rozloze 36 tisíc metrů čtverečních celkem 228.

Rekonstrukce začala už vloni u vchodů do obou křídel hotelu. „Chtěli jsme, aby každý host, který k nám vejde, cítil od prvního okamžiku atmosféru, jakou vymyslela na konci 19. století rodina Puppů, když se stavěly současné budovy hotelu,“ uvádí Krausz. I proto se recepce hlavní části hotelu, Riverside, přestěhovala zpátky na své původní místo. Tady se před více než třemi sty lety začala psát historie Puppu a stával tu Saský sál, který sloužil jako místo společenského setkávání. V průběhu posledních několika dekád však proběhly změny, které vlastně vůbec nedávaly smysl. „To teď měníme. V Puppu je zkrátka největší kreativita nebýt kreativní,“ dodává ředitel hotelu.

Inspiraci hledá současné vedení hotelu i na dobových fotografiích. „Stačí se jen pozorně dívat na to, jak to bylo vymyšleno, protože tenkrát na sto procent fungovalo to, co chceme do hotelu dnes vrátit – že je host vždycky na prvním místě a cítí tu velkolepost prostor hotelu,“ usmívá se Krausz. Hotel na návštěvníky dýchá prvorepublikovou atmosférou s prvky moderny, k vidění je zde mnoho českých uměleckých počinů. Vloni došlo na opravu vstupů do hotelu, které výtvarně ztvárnil sklenář Zdeněk Lhotský, autor sarkofágu pro dánskou královnu. Hned při vstupu hosty uvítá hudba a pohled na květinové aranžmá ve vázách designéra Šuhájka z místní sklárny Moser. „Dříve se tam nacházela recepce, nyní má náš host check-in v části, která tu byla na začátku 20. století. Je to impozantní recepce. Když host přijede do Grandhotelu Pupp, musí cítit grandióznost prostor, což se, myslím, podařilo.“

1 000 metrů čtverečních atmosféry

Veřejné prostory, jichž se rekonstrukce dotkla nejvíce, mají přes tisíc metrů čtverečních. Malá dvorana, srdce Riverside, je tradičním místem pro podávání snídaní a nyní i lobby barem a restaurací s celodenním provozem. Také ta prošla rekonstrukcí. Zmizely těžké červené koberce i robustní křesla. „Historicky tu také nebyly, takže jsme je vyměnili a všude ve vstupních prostorách je nová mramorová dlažba. Zároveň jsme rozvedli kilometry kabelů, protože pracujeme i s dalšími atmosférickými prvky, jako jsou světla, vůně a akustika. Chceme v lidech probouzet emoce a pocit, že to, co uvidí a zažijí tady, jinde mít nebudou,“ vyjmenovává Krausz.

Proto například při rekonstrukci Malé dvorany snížili i osmisetkilový křišťálový lustr. Předtím byl mnohem výš, a přestože je dominantou tohoto prostoru, nikdo si ho ani nevšiml. „Doprostřed jsme vložili moderní prvek, opět z českého skla. Jedná se o pětitunový skleněný bar, který je prokládaný čtyřiadvacetikarátovými zlatými lístky,“ říká generální ředitel.

Letos v Puppu dokončili obnovu fasád a zahrádky hotelové kavárny. Právě kavárna hraje v historii hotelu důležitou roli. Zakladatel dynastie Puppů, Johann Georg, byl původně cukrář. Na nové terase ve středu náměstí si hosté mohou vychutnat nejen krásný výhled na promenádu, ale i dort Pupp připravovaný podle původní receptury zakladatele. „Ten má vlastně úplně stejnou historii a příběh jako slavný dort Sacher ve Vídni. Našli jsme totiž cukráře, který tu před lety pracoval a měl recepturu rodiny Puppů uloženou v šuplíku. Hosté naší venkovní kavárny tak ochutnají autentický dort, který se tu připravoval už před více než sto lety,“ vypráví Jindřich Krausz.

Novinky přichystaly i další hotelové restaurace. Stojí za nimi šéfkuchař Ondřej Koráb, který pracoval v několika londýnských michelinských restauracích a veřejnosti je známý díky účinkování v kuchařské show České televize Kluci v akci. Grandrestaurant by se měl letos stát významným bodem na gastronomické mapě Česka. Kuchaři dbají na české chutě a na sezónnost a regionálnost potravin. Změny se dočkal též pověstný Becher's Bar. Nový tým barmanů sestavil koktejlový lístek, na kterém vedle prémiových destilátů samozřejmě nesmí chybět ani karlovarská Becherovka. O vizuální styl baru se postaralo Studio Najbrt.

Čeští hosté jsou pro nás priorita

Pro hosty jsou také připraveny další aktivity, kterými si mohou zpříjemnit svůj pobyt. Hotelové spa rozšířilo nabídku masáží, tělových i obličejových ošetření. K tradiční bylinné koupeli od Franzisky Pupp přibyl nový značkový rituál využívající českou konopnou kosmetiku Cannor. Na střeše spa je za hezkého počasí otevřená sluneční terasa Perrier-Jouët, kde se hosté osvěží sklenkou šampaňského, a ve Slavnostním sále funguje přes léto kinokavárna.

„Na podzim se už potřetí chystáme pořádat také vinné slavnosti, které mívají až neskutečnou návštěvnost, v říjnu pak Vivaldianno a v prosinci se společností Petrof klavírní koncert k loňskému kulatému výročí narození Ludwiga van Beethovena, našeho kdysi stálého hosta,“ popisuje program Jindřich Krausz a dodává: „Jsme jeden z nejstarších hotelů v rámci Evropy, ale také jsme český hotel s českým vlastníkem. Našimi pilíři jsou ubytování, gastronomie, wellness a kultura. Tyto pilíře se snažíme profilovat do konceptu prémiového českého hotelu. Náš host tu bude vždycky pít jen Mattoni, uvítá ho aranžmá váz Moser, jíst bude z porcelánu Thun a k tomu mu bude hrát klavír značky Petrof. Cílíme na domácí klientelu a bylo tomu tak i před covidem.