Noste si tipy na výlety v kapse

Dlouhé slunečné dny jsou jako stvořené pro výlety. Ať vyrážíte za krásami naší země na jeden den, prodloužený víkend, nebo na dovolenou, určitě se vám hodí inspirace. Naštěstí existují aplikace, které doporučí nejen cíl, ale i jak se k němu nejlépe dostat a kde se cestou najíst.

Appky dokážou vybrat ubytování i koupaliště a dodají informace o přírodních i historických památkách, které cestou potkáte. S některými můžete dokonce pomáhat dobré věci.

Je jedno, o jaký druh turistiky máte zájem a v jaké jste výkonnostní kategorii – výlety jsou pro všechny a každý si najde to své.

Dobrým začátkem při rozhodování, kam vyrazit, je aplikace státní agentury CzechTourism Kudy z nudy. Ta nabízí pravidelně aktualizované tipy na výlety a zajímavé akce po celé České republice, včetně vyhledávání dle kategorií. Pokud chcete nechat auto doma, určitě se bude hodit aplikace Českých drah Vlakem na výlet, která poskytuje nejen tipy na výlety, ale za každý výlet i bodové odměny, které lze ve věrnostním programu směnit například za jízdenky zdarma. Rodiče jistě ocení hravé výlety s mnoha zastávkami a soutěžními otázkami z dané lokality.

S podrobnějším naplánováním trasy pomůže i aplikace Na kole i pěšky, která dokáže v dané lokalitě najít jednu ze 3 300 zmapovaných cyklostezek, stezek pro horská kola, pěší, bruslaře i ty, co jedou koňmo, vodáckých, běžkařských i naučných tras. Navíc vám ukáže, na co je dobré se cestou podívat. K dispozici je více než 30 tisíc bodů – atrakcí, muzeí, památek a dalších zajímavostí. Vybrat si můžete i některou ze 20 tisíc kulturních akcí.

Zmapujte si, kde jste překonali sami sebe

Plánování i následné prohlížení trasy umožňuje aplikace mapy.cz, které si můžete i stáhnout a budou fungovat offline. Mapy fungují i jako navigace pro auto, kola i pro pěší, ukážou zastávky autobusů včetně spojů a nabízí inspiraci na zajímavá místa včetně fotek. Ukážou i výškový profil trasy, kterou je možné pomocí funkce Stopař zaznamenat a následně sdílet. Hodit se bude i přehled o parkovacích zónách a možnost přivolat si pomocí aplikace pomoc.

Podobně funguje i Sports Tracker, který těm soutěživějším umožní sledovat nejen trasu, ale i rychlost pohybu, spálené kalorie a počet kroků. Trasu i s výškovým profilem je možné si později prohlédnout také na počítači. Aplikace zároveň pozná, kde se cestou fotilo, a umí fotky přiřadit k příslušným místům na mapě.

Rádi sbíráte turistické známky a razítka? Pak se vám bude líbit aplikace Sestav si svůj svět. Na významných turistických místech jsou k dostání magnety ve tvaru dílků puzzle, které si můžete libovolně poskládat, protože k sobě všechny pasují. Každá magnetka je opatřena soutěžním kódem, který si na webu této soutěžní aplikace můžete vložit na svůj profil a za každých 15 získat zdarma neprodejnou bonusovou magnetku.

Užijte si výlet i dobrý skutek

Chcete si užít výlet a zároveň i někomu pomoci? K tomu se výborně hodí například ČSOB Na Zdraví. Najdete tam tipy na 15 zajímavých výletů s fotografiemi, soutěžemi a zajímavými články. Bonusem je, že svojí účastí podpoříte dva handicapované sportovce. Za každého registrovaného výletníka totiž banka přispěje 50 Kč, a to až do výše 50 000 Kč pro každého z nich. A pokud si registrujete vlastní účet na www.vyletnazdravi.csob.cz a nahrajete fotku z výletu, můžete vyhrát vstupenku do Safari Parku ve Dvoře Králové.

Pomáhat pohybem můžete i se stejnojmennou aplikací skupiny ČEZ. Ať už běháte, jezdíte na kole, nebo chodíte na procházky, tato aplikace zaznamená nejen běžné údaje o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti, ale vygeneruje i body. Ty pak uživatel může darovat na dobročinný projekt podle vlastního výběru. A pokud spolu s ostatními za daný čas nashromáždí určitý počet bodů, Nadace ČEZ ho pak finančně podpoří předem určenou částkou. Jedním výletem tak můžete pomoci hned dvakrát.

Myslete i na zdraví a jídlo

Než vyrazíte na výlety, rozhodně si nezapomeňte stáhnout aplikaci Záchranka, která vám dokáže pomoci v případě nehody. Kromě toho, že vás spojí se zdravotnickou či horskou službou, dokáže vás také lokalizovat a ukáže dispečerovi, kolik energie zbývá vašemu mobilu. Záchranka vás upozorní na nenadálé krizové situace v okolí a na mapě ukáže místo, kde je uložený nejbližší AED, tedy automatizovaný externí defibrilátor, který mohou obsluhovat i neškolení lidé.

Restaurace, hospody a stánky s občerstvením najdete vyznačené na každé mapě. Ale není nad to si cestou utrhnout třeba nějaké ovoce. Jak ale poznat, že daný strom nikomu nepatří? S tím pomůže aplikace Na ovoce, která na mapě ukazuje volně rostoucí ovocné stromy a keře a/nebo ty, o jejichž ovoce se majitelé chtějí podělit.