Pandemie na pokračování

Ekonomické okénko analytika finančních trhů ČSOB Petra Dufka | 8. prosince 2020

Česká ekonomika se ještě nestačila vzpamatovat z jarní vlny koronaviru a už zabředla do podzimní. Sotva se začátkem prosince rozvolnila některá opatření omezující třeba maloobchodní prodej nebo provoz restaurací, už se začaly zhoršovat statistiky vývoje nákazy a index PES vybízí k novému omezování, které tak hezky neutrálně označujeme nečeským slovem lockdown.

Jako by zmizel strach z koronaviru nejenom mezi lidmi, ale v podstatě i na finančních trzích, které „žijí“ příběhy úspěšných – leč zatím plošně neaplikovaných – vakcín. Není zřejmé, jak vakcíny ovlivní život nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích, a tak zatím jen můžeme počítat ztráty z další koronavirové „vlny“.

Služby trpí nejvíce

Vybrala si je opět především ve službách, které trpěly restrikcemi i nezájmem zákazníků nejvíce a nedokázaly se úplně vzchopit ani v létě. Z přehledu spotřeby domácností je vidět, že to byly právě služby, na čem jsme šetřili nejvíce a současně koho nejvýrazněji postihl pokles zájmu zahraničních turistů.

Podzimní vlna, jejíž odraz se zpožděním vidíme v tvrdých datech z ekonomiky, byla drtivá. Jen v říjnu, kdy byl vyhlášen druhý lockdown (dokonce až v polovině měsíce) přišly hotely a restaurace meziročně o čtyři pětiny, respektive polovinu tržeb. Když vezmeme v úvahu, že v listopadu pak byly omezeny v provozu po celý měsíc, byly jejich výsledky nakonec ještě horší. A výrazně jim navíc nepomůže ani prosincové rozvolnění, protože část zákazníků již nakoupila na internetu a část se bude ještě obávat postávat ve frontách nebo se houfně socializovat v restauracích.

Minimálně pro cestovní ruch je rok 2020 zcela odepsaný, protože už nyní je zřejmé, že jeho výsledek bude nejhorší minimálně za posledních dvacet let. Možná dokonce za víc, avšak tak daleko již nesahají srovnatelné časové řady.

Jak to bude dál?

Navzdory propadu služeb má česká ekonomika stále šanci si tak úplně nezopakovat jarní recesi. Na rozdíl od druhého čtvrtletí naše největší odvětví – průmysl – dál roste, a navzdory zhoršení pandemické situace v Evropě se daří i exportu.

Pokles ekonomiky v závěru roku nebude tak dramatický jako před půl rokem i proto, že jsme se jako spotřebitelé dokázali rychle zorientovat v tzv. e-commerce. Teď už nezbývá, než se vlastním přičiněním postarat o to, abychom sami sobě ekonomický propad nenadělili v důsledku potenciální třetí vlny už hned na začátku příštího roku. Nikdy totiž tak moc nestál ekonomický vývoj naší země na sociálním chování nás samotných jako v současné covidové době.