Spotřeba dál táhne ekonomiku nahoru

Zájem spotřebitelů nakupovat se nijak výrazně za poslední dobu nezměnil. Jaký vliv to má na maloobchodní tržby a jaké na tržby obchodníků? A nehrozí inflační vlna?

Spotřeba dál táhne ekonomiku nahoru

Obchodníkům v dubnu vzrostly tržby reálně o téměř 5 % a snad jedinou významnější změnou byl tentokrát vyšší zájem o potraviny díky velikonočním svátkům. Jinak i nadále co do zájmu vedou internetové obchody, kterým se v dubnu zvýšily tržby meziročně o skoro 21 %, a tak se jejich podíl na trhu pomalu a jistě sune k 20 %. Dlouhodobě přitom patří tuzemské internetové obchody k nejrychleji rostoucím v Evropě a současně díky zostřování konkurence fungují i jako efektivní brzda inflace v české ekonomice.

Na vývoji maloobchodních tržeb je pak vidět, že lidé pociťují ekonomický růst ČR i ve svých peněženkách. Ostatně to již delší dobu ukazují vysoké hodnoty spotřebitelského sentimentu, který naznačuje docela jasně, že zvýšený růst nákupů v obchodech bude pokračovat i ve zbytku letošního roku. Lidé se navíc díky své lepší a pocitově stabilnější finanční situaci budou více přiklánět k nákupům zboží pro volný čas, elektroniky a osobních automobilů. Současně s poklesem cen pohonných hmot (PHM), který se odehrál v květnu a červnu, je pravděpodobné, že opět vzrostou tržby čerpacím stanicím. Citlivost domácností na změnu cen PHM se zdá být docela vysoká.

Růst spotřeby zapadá do scénáře, se kterým pracuje i centrální banka. Podporuje ho rychlejší růst mezd, který ovšem není tak dramatický, aby vyvolal inflační vlnu v obchodech nebo ve výrobě. Růst maloobchodu kolem 5 % odpovídá současnému výkonu ekonomiky bez vzniku nerovnováh, které by si zasloužily větší pozornost, nebo dokonce zásah v podobě vyšších úrokových sazeb.